0-12 Ay Arası Bebekler İçin Beslenme Önerileri

0-12 Ay Arası Bebekler İçin Beslenme Önerileri

Bebeklerin Dünya’ya geldikleri andan itibaren sağlıklı beslenmeleri gelişimleri açısından çok önemlidir. Yapılan birçok bilimsel araştırma; bebeklik döneminde sağlıklı beslenen bebeklerin, yetişkinlik çağına geldiklerinde daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Bizde bu makalemizde 0-12 ay arası bebekler için beslenme önerileri‘ne yer vereceğiz.

0-6 ay arası bebekler için beslenme önerileri

İlk 6 ay ideal beslenme sadece anne sütüdür. Bu aylarda anne sütü haricinde bebeklere bir şey verilmemelidir. Ancak; anne sütünüz yoksa veya yetersizse; doktorunuza danışarak bebeğiniz için en uygun olan mama ile onun ihtiyacını karşılamasınız. Özellikle bebeğinizin sindirim sisteminin florasına uygunluk sağlaması açısından, kullanmaya başladığınız mamayı düzenli olarak kullanmalısınız.

6-12 ay arası bebekler için beslenme önerileri

Bu aylarda anne sütüne veya mamaya devam ederken, aynı zamanda ek gıdalara da adım adım başlamalısınız. Bebeğinize ek gıda yeme alışkanlığını en kolay ve en eğlenceli şekilde bu dönemde kazandırabilirsiniz.

Bebeğinizin ihtiyacı olan vitaminler, minareller, enzimler, antioksidanlar ve diyet lifleri için taze meyveler önemli bir kaynaktır. Taze mevsim meyvelerini önce püre halinde, sonra da dilim dilim bebeğinize yedirmelisiniz. Ek gıdalara başlarken dört farklı besin türü ile başlamalısınız.

  • Meyve olarak (elma ya da şeftali)
  • Sebze olarak (kabak, havuç veya patates)
  • Yoğurt
  • Muhallebi

Verdiğimiz bu besinleri çorba veya püre haline getirerek, günde birer tatlı kaşığı olarak bebeğinize yedirmelisiniz. Her gün belirli bir ölçüde bu oranı arttırarak, bir hafta içerisinde bir çay bardağı tüketir duruma gelinmelidir. Bebeğinize bu besinleri yedirirken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız ek gıdaların kıvamı pütürlü olmalıdır. Bu uygulamanın amacı ise; bebeğinize çiğneme hareketini öğretmesidir. Ek gıdalarla ile birlikte bebeğinize bol bol su vermelisiniz.

7’nci aydan itibaren sabah kahvaltısına başlamalısınız. Bebeğinize sabah kahvaltısında sıvı içecek olarak; sağıyorsanız anne sütü, sağmıyorsanız devam maması vermelisiniz. Kahvaltının içeriğinde mutlaka; yumurta, pastörize peynir, pekmez, ceviz ve ekmek olmalıdır. Bunlardan her gün küçük miktarlarda yedirerek, zamanla miktarını arttırmalısınız.

8’nci ayda bebeğiniz, bu besinlerin hepsini yiyebiliyor duruma gelmelidir. 8’nci aydan itibaren çorbalarına et, balık ve tavuk katabilirsiniz.

9’uncu aydan itibaren etli ve kıymalı yemekleri ezerek ya da yumuşatarak bebeğinize yedirmelisiniz. Bu şekilde 6-9 ay arasında her 3 günde bir, bebeğinize yeni yiyecekler vererek onu alıştırmalısınız. 9 ‘uncu ayda bütün yiyecekleri pütürlü halde yiyebilmesini sağlamalısınız.

9-12 ay arasındaki süreçte yiyecekleri bebeğinize verirken pütür miktarını daha da arttırmalısınız. Bu şekilde yemeklerin kıvamını normal hale bir adım daha yaklaştırırsınız. 12 ayın sonunda bir yaşındaki çocuğunuz, sizinle aynı sofrada sağlıklı pişmiş her yemeği yiyebilir duruma gelmelidir.

Bebeğinizi beslerken bazı uyarılara da dikkat etmelisiniz. Bu uyarılara dikkat etmediğiniz takdirde, yanlış beslenmeden dolayı bebeğinizin uyku düzeninin bozulabileceğini unutmayın.

  • Bebeğinizi gün içerisinde ortalama 3 saat arayla beslemelisiniz. Bebeğinizi 3 saatten daha sık arayla beslemek veya çok uzun aralar vermek bebeğiniz de sindirim sistemi problemlerine yol açmaktadır.
  • Bebeğiniz bütün gün bir şey yemez ve aç kalırsa; anne sütüne veya mamaya çok düşkün olur. Bu yüzden bebeğinizin düzenli olarak beslenmesi gerekir.
  • Bebeğinizi geceleri uyandırıp uykusunun arasında emzirmeyin veya mama yedirmeyin. Onun uyanmasını bekleyin.
  • Yediğiniz her şeyin tadına baktırıp beslenme düzenini bozmayın.
  • Bebeğinize ağır kızartmalar, baharatlı yemekler ve çikolata yedirmeyin.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar