Bel Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı genellikle vücut sağlığına dikkat edilmediği zamanlarda, günlük yaşamı yaşanmaz bir hale getiren rahatsızlıklardan birisidir. Halk arasında genellikle bu rahatsızlık için orta ve ileri yaş grubu risk sınıfındaymış gibi görülse de, tıp dünyasında böyle bir derecelendirme yoktur. Bu rahatsızlık yaşa bakılmaksızın her yaş grubunda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Sağlık Önerileri olarak bu yazımızın devamında bel fıtığı hakkında ayrıntılı bilgilere yer vereceğiz.

Bel Fıtığı Nedir?

Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlık genellikle omurgada görülmektedir. Omurga; bizleri ayakta tutan, vücudun en önemli iskelet yapısının dizili olduğu kemikler bütünüdür. Bu kemikleri bir arada tutan ise disklerdir. Bu diskler vücudun hareket kabiliyetinde de büyük önem taşımaktadır. Kişinin ayakta durabilmesini sağlayan çok önemli yapıdaki bu diskler, bir takım etkilerden dolayı bulunduğu konumun dışına çıkarlar. Bu durumda belde şiddetli ağrılara sebep olur. Bu duruma ”Disk kayması” olarak da bilinen ”Bel Fıtığı” denir.

Bel Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

Bel Fıtığının birçok farklı nedeni vardır. Ancak; en yaygın olarak görülen nedenler şunlardır:

 • Yanlış pozisyonda oturmak,
 • Yanlış pozisyonda ağır şeyler kaldırmak,
 • Aşırı kilo,
 • Trafik kazaları,
 • Düşme,
 • Hareketsizlik

gibi durumlar bel fıtığına neden olmaktadır.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığının birçok farklı belirtisi vardır. Ancak; en yaygın olarak görülen belirtiler şunlardır:

 • Kol ve bacak uyuşmaları,
 • Soğuk havalarda ortaya çıkan bel ve bacak ağrıları,
 • Oturup kalkmada zorluk çekme.

Bel fıtığınız ileri seviyede ise başlangıç seviyesinde ki bel fıtığının belirtilerine ek olarak şu belirtilerde görülebilmektedir:

 • Yürüme zorluğu,
 • Aşırı bel ve omurga ağrıları,
 • İdrar tutamama,
 • Çabuk yorulma.
Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığının tedavisi başlangıç aşaması ve ileriye seviye olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bel fıtığının tedavi yöntemleri şunlardır:

Başlangıç Aşaması Bel Fıtığı Tedavisi

Eğer bel fıtığınız başlangıç seviyesinde ise doktorunuz size, uzun süreli oturma ve yürümeyi yasaklayacaktır. Bu yasaklara mutlaka uymalısınız. Günlük yaşamınıza spor aktivitelerini de katmalısınız. Günlük yaşamda spor yapmanın faydalarını buradan okuyabilirsiniz. Halk arasında bel fıtığı hastalarına hiçbir şey kaldırmamaları önerilir. Ancak; bu yanlış bir uygulamadır. Bu hastalar çok ağır olmamak kaydıyla, doğru pozisyonda 2-3 kiloluk ağırlıkları rahatlıkla kaldırabilirler.

bel fitigi

Bel fıtığından kurtulmak isteyen hastalar mutlaka kilolarına dikkat etmeli ve aşırı kilolarından kurtulmalıdır. Bel fıtığından kurtulmak istiyorsanız; günlük yaşamınızda oturma pozisyonunuza da dikkat etmelisiniz. Özellikle masabaşı çalışanları gün içerisinde fazla hareketsiz kaldıkları için; mutlaka doğru oturma pozisyonunu korumalı ve belli aralıklarla hareket etmelidir. Bunların yanı sıra tedavi aşamasında doktorunuz günlük olarak uygulamanız için size kültür fizik hareketlerini verir. Doktorunuz tarafından verilen bu hareketleri aksatmadan uygulamanız gerekmektedir. Bu tedavi yöntemlerine dikkat ederek başlangıç seviyesindeki bel fıtığından kurtulabilirsiniz.

İleri Seviye Bel Fıtığı Tedavisi

Eğer ki rahatsızlık ilerlemeye başlamışsa ilk etapta fizik tedavi süreci başlar. Bel ve sırt bölgesine elektrik verilir. Bunların yanı sıra yukarıda yazmış olduğumuz başlangıç seviyesindeki tedavi yöntemleri de uygulanır. Eğer ki fizik tedavi süreci de işe yaramaz ise Cerrahi müdahale yapılır. Bel Fıtığı ameliyatı riskli ve ciddi bir ameliyattır. Bu süreçte alanında uzman doktoru bulmanız hayati önem taşır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar