Çay Ağacı Yağı Nedir ve Hangi Hastalıkları Tedavi Etmek İçin Kullanılır

Çay Ağacı Yağı Nedir ve Hangi Hastalıkları Tedavi Etmek İçin Kullanılır

Çay ağacı yağı, Avustralya’da yetişen çay ağacının yapraklarının buğulanmasıyla elde edilen esansiyel bir yağdır. Çay ağacı yağı vücuda sürülerek kullanıldığında antibakteriyel özelliği ile vücudu korumaktadır. Çay ağacı yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Ancak çay ağacı yaği genelde; sivilce (akne) tedavisinde, sporcuların ayak sakatlanmalarında, bit, tırnak mantarı ve böcek ısırıklarının tedavi edilmesinde kullanmaktadır.

Çay ağacı yağının, günümüzde bir çok farklı şekilde satışı mevcuttur. Örneğin; çay ağacı yağını içeren sabun, losyon veya saf yağ halinde bulabilmekte mümkündür. Ancak; çay ağacı yağının kesinlikle ağız yolu ile tedavi amacıyla kullanılmamalıdır. Çünkü; çay ağacı yağının, ağız yolu ile oral olarak yutulması vücutta ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Çay Ağacı Yağı Hangi Hastalıkları Tedavi Etmek İçin Kullanılır

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda çay ağacı yağının tedavi amacıyla kullanımında aşağıda yer alan hastalıkları tedavi ettiği kanıtlanmıştır.

  • Akne: Yapılan araştırmalar sonucunda, çay ağacı yağını içeren krem veya jellerin akne hafifletmede etkili olabileceğini göstermektedir.
  • Kepek: En az dört hafta boyunca kullanılan çay ağacı yağını içeren bir şampuanının kepek tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.
  • Bitler: Lavanta yağı ile birlikte kullanıldığında, çay ağacı yağının bit yumurtalarının yok edilmesinde etkili olduğu görülmüştür.
  • Tırnak mantarı: Yapılan araştırmalar, saf halde veya karışımlar şeklinde kullanılan çay ağacı yağının, ayak tırnağı mantarlarının tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir.

Çay Ağacı Yağı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çay ağacı yağı vücuda sürülerek (topikal olarak) kullanıldığında akne ve diğer cilt enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir ve bu tedavi yöntemi en güvenilir yöntemdir.

Çay ağacı yağının oral olarak (ağız yoluyla) kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Çünkü; çay ağacı yağının ağız yolu ile oral olarak vücuda alındığında; vücutta ciddi rahatsızlıklara ve yan etkilere neden olabilmektedir. Çay ağacı yağının, yutulduğunda vücut için zehirli olduğu asla unutulmamalıdır.

Kesinlikle Egzama hastalığı varsa çay ağacı yaği kullanılmamalıdır.

Çay Ağacı Yağı Yan Etkileri

Çay ağacı yağı tedavi amacıyla vücuda sürülerek problemsiz olarak kullanılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki; çay ağacı yağı bazı kişilerde nadirde olsa şunlara neden olabilmektedir:

  • Ciltte tahriş
  • Alerjik cilt döküntüleri (dermatit)
  • Kaşıntı
  • Ciltte kızarıklık, kuruluk ve yanma hissi

Bir önceki yazımız olan Hipertansiyon Nedir Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde, hipertansiyon (yüksek tansiyon) hakkında bilgilere ve sağlık önerileri‘ne yer verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar