Dış Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Dış Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Sağlık Önerileri olarak uzman kaynaklardan yararlanarak hazırlamış olduğumuz bu makalemizin devamında, günümüzde gebeliklerde en yaygın olarak görülen ve en tehlikeli durumlardan birisi olan Dış Gebelik hakkında önemli bilgilere yer vereceğiz. Dış gebeliğe geçmeden önce kısaca genel gebelik hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Gebelik; hamilelik olarak da adlandırılmaktadır. Gebeliğin oluşum süreci erkeğin spermi ve kadının yumurtası ile başlar. Sperm ile yumurta döllenerek gebelik meydana gelir. Sağlıklı bir gebelik, ortalama dokuz ay on gün sürmektedir.

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik; döllenmiş olan yumurtanın ana rahminin dışında bulunmasıdır. Genel olarak bu durum fallop tüplerinde görülebilir. Sağlıklı olmayan bu gebelik türü döllenmiş yumurtanın rahim yatağına ulaşamamasından kaynaklanmaktadır. Dış gebeliklerde de, normal gebeliklerde olduğu gibi adet (regl) gecikmesi, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi gebeliğe işaret eden durumlar yaşanabilir. Tüm bu belirtiler normal gebeliğin belirtileri olabilir. Ancak; bu belirtilerin dış gebeliğin habercisi olabileceği unutulmamalıdır. Dış gebelik anne ölümlerinin en çok gerçekleştiği tehlikeli durumlardan birisidir. Bu nedenle çocuk düşünen anne adayları mutlaka gebelik öncesi doktor kontrollerini yaptırmalı ve hamilelik döneminde bazı şeylere dikkat etmelidir.

Dış Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Dış gebeliğin birçok nedeni vardır. Ancak; başlıca nedenleri şunlardır; gebelik öncesi geçirilen enfeksiyonlar, dokularda yapışkanlığa yol açabilecek operasyonlar ve korunma yöntemi olarak kullanılan spiraller, doğum kontrol hapları ve ertesi gün hapları dış gebeliğe neden olabilmektedir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelikte tüplere yerleşen embriyonun büyümesi ve bulunduğu ortamda gerilmesi ile kasıklarda ve karında ağrılar meydana gelir. Bu ağrıların fark edilmemesi durumunda, tüplerde bulunan embriyolar büyümeye devam eder ve bulunduğu ortamda yırtılmalara sebep olur. Bu yırtılmalar iç kanamalara sebep olabilir ve bu kanamalar ölümle sonlanabilir. Dış gebelik bazı durumlarda herhangi bir belirti göstermeden sinsice ilerleyebilmektedir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Dış gebelik sonucu hastanın nabzında artış meydana gelir ve bu artış sonucu hastanın kan basıncı düşer. Bu değişimler sonucunda hastada baygınlık ve halsizlik gibi durumlar ortaya çıkar. Yapılan araştırmalara göre hastaların %25’inde bu gibi durumlar görülmektedir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden mutlaka alanında uzman bir doktordan destek alınmalıdır.

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebeliğin sonlanma süreci tedavi sürecinin başlaması veya kanama sırasında kendiliğinden düşük olması halinde dış gebeliğin sonlanması ya da dış gebeliğin kendiliğinden gerileyerek ilerlemeyi kendisinin durdurmasıyla son bulmaktadır.

Dış gebelik meydana gelen hastalarda, dış gebeliğin tekrardan görülme oranı yüzde elli olarak belirlenmiştir. Bu nedenle dış gebelik geçiren kişinin bazı şeylere dikkat etmesi gerekmektedir. Dikkat etmesi gerenler ise şunlardır; doğum kontrol hapları, ertesi gün hapları kullanmamalı ve en önemlisi enfeksiyon oluşumlarını engellemelidir. Diğer bir dikkat edilmesi gereken husus ise bu hastalar kesinlikle spiral kullanmamalıdır. Spiral kullanımının dış gebeliğin oluşumunda büyük bir etken olduğu unutulmamalıdır.

 

Önemli Bilgilendirme: Gebelik öncesi ve sonrasında mutlaka doktor kontrollerine zamanında gidilmeli ve herhangi bir olumsuz durumla karşılaşıldığında zaman kaybetmeden doktora görünülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar