Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler

Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler

Hamilelik kadınların yaşamları boyunca karşılaştıkları en sıkıntılı ve en zorlu süreçlerinden birisidir. Bu dönemde sağlıklı bir hamilelik hem anne adayları, hemde bebekleri için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir hamileliğin yolu ise doğru besinleri tüketmekten geçer. Bu nedenle gebelik döneminde yenilene ve içilene çok dikkat edilmelidir. Bu yazımızın devamında hamilelik döneminde tüketilmesi gereken besinler’e yer vereceğiz.

Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler

Hamilelik döneminde anne adaylarının tüketmesi gereken en temel besin su’dur. Su bu dönemde anne adayı için gerekli olan sıvı ihtiyacının karşılanması adına oldukça önemlidir.

Bu dönemde tüketilmesi gereken bir diğer önemli besin ise Zeytinyağı‘dır. Binbir derde deva olan bu mucizevi besin, Gebelik döneminde de anne ve bebeğinin sağlığı açısından önemli rol oynamaktadır. Bu dönemde E vitamini ihtiyacı normal dönemlere göre dahada artmaktadır. E vitamini ihtiyacını en çok karşılayan besin ise zeytinyağıdır. Ayrıca Zeytiyağı anne karnındaki bebeğin daha hızlı büyümesini sağlamakta ve doğum sonrası anne sütünün kalitesini artırmada etkili olmaktadır.

Hamilelik sürecinde asla ve asla temel besinlerin tüketimi ihmal edilmemeli ve bu dönemde Protein içeren besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Gebelik döneminde gün içerisindeki öğünlerinizde mutlaka süt ve süt ürünlerine yer vermeli ve protein değeri yüksek olan besinleri tüketmelisiniz.

Kalsiyum da gebelik döneminde anne adayı için gerekli olan temel besin maddelerinden birisidir. Kalsiyum bu dönemde anne ve bebeğin kemik sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Kalsiyumda proteinler gibi; süt ve süt ürünlerinde, yeşil yapraklı sebzelerde, badem, domates ve havuç gibi birçok besinde bulunmaktadır.

Gebelik döneminde anne adayına Kalsiyuma ek olarak Demir takviyeside yapılmalıdır. Demir anne karnında ki bebeğin gelişimi ve anne sağlığı için oldukça önemlidir. Bu dönemde özellikle demir içeren yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı ve beyaz et, ciğer, pekmez gibi gıdalar tüketilmelidir.

Son olarak ise kış aylarında bolca tükettiğimiz ve C vitamini deposu olarak bildiğimiz portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi besinlerde bu dönemde bolca tüketilmelidir. Sağlıklı bir hamilelik ve bebeğin sağlıklı gelişimi için yazımızda yer alan besinlerin tüketimine anne adayları mutlaka özen göstermelidir.

Hamilelik Döneminde Tüketilmemesi Gerekenler

Hamilelik döneminde anne adayları mutlaka paketlenmiş ve dondurulmuş gıdalardan uzak durmalıdır. Bu tür gıdalar anne adayı ve karnında ki bebeği için oldukça tehlikeli besinlerdir. Paketlenmiş ve dondurulmuş bu tür hazır gıdalar bebeğin gelişimi açısından oldukça tehlikelidir. Anne adayları gebelik döneminde mutlaka bu tür yiyeceklerden uzak durmalı ve mümkün olduğunca doğal besinler tüketmeye özen göstermelidir.

Ayrıca hamilelik döneminde anne adayı hem kendi sağlığı için hemde bebeğinin sağlığı için sigara, alkol, asitli içecekler, aşırı tatlı ve tuzlu yiyeceklerden mutlaka uzak durmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde, kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve kadınlarda görülen saç dökülmelerinin tedavi yöntemlerine yer verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar