Horlamanın Nedenleri ve Horlama Tedavisi

Horlamanın Nedenleri ve Horlama Tedavisi

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi olan horlama, genellikle erkeklerde ve aşırı kilolu olanlarda daha sık görülmektedir. Ancak horlama herkeste görülebilecek yaygın bir rahatsızlıktır. Horlamanın yaşla birlikte ilerleme eğilimi vardır. Günümüzde en yaygın olarak horlamanın nedenleri arasında ağız ve burun yollarında ki hava akışının engellenmesi gelmektedir. Hava akışının engellenmesi durumları da en çok alerjik rahatsızlıklarda ve boğazda normalinden büyük olarak bulunan bademcik ve adoneidlerdir. Uzman kaynaklardan yararlanarak hazırladığımız bu makalemizin devamında horlamanın nedenleri ve horlama tedavisi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Ciddi boyutta horlamanın kalp rahatsızlıklarına neden olabileceğinide unutmamalısınız.

Horlamanın Nedenleri

Horlamanın birçok nedeni olduğu bilinmektedir. Ancak en yaygın olarak görülen nedenler şunlardır;

 • Obezite
 • Sinüzit
 • Burun eğriliği
 • Havasız ve nemsiz ortamlar
 • Boğaz yolu enfeksiyonları
 • Burunda bulunan et fazlalıkları (Geniz eti)
 • Burun ve boğaz yollarında ki tıkanmalar
 • Uygun olmayan uyku pozisyonları

Horlamanın Belirtileri

Aşağıda yer alan belirtilerden birini görürseniz mutlaka uzman bir doktora danışmanız gerekmektedir.

 • Aşırı gündüz uykusu
 • Sabahları baş ağrısı
 • Son zamanlarda ki kilo artışı
 • Sabahları uyandığınızda sanki hiç dinlenmemiş gibi hissetmek
 • Karanlıkta uyumayla karışık horlama
 • Dikkat, konsantrasyon veya hafıza düzeyinizde ki gerilemeler
 • Uyku sırasında solunumda gözlemlenen duraklamalar

Horlama Tedavisi

Geceleri düzenli olarak horlamak, uyku kalitesini bozarak, gündüz yorgunluğuna, huzursuzluğa ve artan sağlık problemlerine yol açabilir. Horlamayı bırakmanıza yardımcı olabilecek bazı doğal tedavi yöntemleri vardır bu tedavi yöntemleri ise şunlardır;

Uyku Pozisyonunuzu Değiştirin: Sırt üstü yatmak dilinizin yumuşak tabanının, boğazın arka duvarına çökmesini sağlar ve uyku esnasında titreşen ses telleri horlamayı meydana getirir. Uyku pozisyonu olarak yan yatmanız horlamayı önlemeye yardımcı olabilir.

Yatak odasındaki havayı nemli tutun: Kuru hava, burun ve boğazdaki zarları tahriş edebilir, bu nedenle burun dokularında şişme varsa odanızda ki havayı nemli tutmanız horlamayı gidermenize yardımcı olabilir.

Kilo verin: Kilo kaybı bazı insanlarda horlamayı gidermeye yardımcı olur, ancak bu herkes için geçerli değildir. Eğer kilo aldıysanız ve horlamaya başladıysanız, kilo vermeniz horlamayı gidermenize yardımcı olabilir.

Alkolden kullanımından kaçının: Alkol kullanımı ve sakinleştiriciler, boğazın arkasında ki kasların dinlenme tonunu azaltarak, horlamaya neden olurlar. Bu nedenle uyumadan dört ila beş saat önce alkol içmek horlamayı daha da arttırır. Normalde horlamayan kişiler alkol aldıktan sonra horlamaya başlarlar.

Sigarayı bırakın: Sigara içiyorsanız, horlama ihtimaliniz yüksektir. Sigara, burun ve boğazdaki zarları tahriş ederek, hava yollarını tıkar ve bu tıkanmalar horlamaya neden olabilir.

Burun kanallarını açın: Günlük yaşamınızda horlama yaşıyorsanız, burun kanallarını açık tutmak horlamayı tedavi etmenize yardımcı olabilir. Yatmadan önce sıcak bir duş, burun kanallarını açmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, duşta bir şişe tuzlu su durulayın. Kanalları açmaya yardımcı olmak için duş alırken burnunuzu tuzlu su ile temizleyin.

Yastığınızı değiştirin: Yatağınızdaki ve yastığınızdaki alerjen nitelikli bakteriler horlamaya neden olabilir. Toz akarları yastıklarda birikir ve horlamaya neden olabilecek alerjik reaksiyonlara neden olabilir.Bu nedenle sık sık yatak örtünüzü ve yastığınızı değiştirin.

Yeterli miktarda sıvı tüketin: Gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketin. Yetersiz sıvı alımlarında burunda ve yumuşak damakta bulunan salgılar kuruyarak, yapışkanlaşır ve bu değişimler horlamaya neden olabilir.

Bilgilendirme: Yukarıda vermiş olduğumuz tedavi yöntemleri birçok kişinin horlama tedavisinde başarılı etkisi olmuştur. Verdiğimiz bu tedavi yöntemlerini denediyseniz ve başarılı olamadıysanız asla vazgeçmeyin. Günümüzde horlamanın çözümünde birçok tıbbi tedavi yöntemi mevcuttur. Bu tedavi yöntemleri hakkında doktorunuza danışarak, sizin için en uygun olan tedavi yöntemi ile horlamanıza son verebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Uzun yıllardır horlama ile mücadele ediyordum en son çare olarak horlamanın tedavisini internette araştırmaya başladım. Yaptığım araştırmalar neticesinde Sağlık Önerileri sitesine denk geldim ve bu yazıda yer alan bilgileri ve önerileri tek tek uygulayarak horlama rahatsızlığımın üstesinden geldim. Bundan dolayı Sağlık Önerileri sitesine çok teşekkür ederim.

  • Öncelikle horlama rahatsızlığınızdan dolayı geçmiş olsun. Horlama rahatsızlığınızın tedavisinde sizlere yardımcı olduğumuz için çok sevinçliyiz. Sitemize vermiş olduğunuz ilgiden dolayı sizlere çok teşekkür ediyoruz.

 2. Bu gerekli bilgilerden dolayı teşekkür ederim.İnşallah ileride daha iyi yerlere gelirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar