Kabızlık Neden Olur ve Kabızlığa Neler İyi Gelir?

Kabızlık Neden Olur ve Kabızlığa Neler İyi Gelir?

Sağlık Önerileri olarak bugün ki yazımızda; yaşam kalitemizi düşüren, basit birşeymiş gibi görünen ama tuvalete gidildiğinde hayatımızın en çekilmez anlarını yaşatan Kabızlık‘dan bahsedeceğiz. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızın devamında; kabızlığın neden kaynaklandığını, başımıza geldiği zaman ne gibi çözümlerle üstesinden gelebileceğimizi ve kabızlığa karşı sağlık önerileri’ne yer vereceğiz.

Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık halk arasında büyük tuvaletin tam olarak yapılamaması anlamına gelmektedir. Kabızlığın en temel sebebi sıvı eksikliğidir. Eğer vücudumuz gerekli sıvı ihtiyacını karşılayamamış ise bu eksikliği kabızlık olarak veya başka rahatsızlık olarak bize yansıtacaktır. Fakat kabızlığın tek nedeni sıvı eksikliği de değildir, birçok farklı neden kabızlığa sebep olabilmektedir. Ancak en yaygın olarak görülen nedenlerin başında sıvı eksikliği gelmektedir.

Vücudumuz; ihtiyacı olan şeyleri bir şekilde karşılayamadığında bu eksiklikleri ciddi hastalıklara ve rahatsızlıklara dönüştürerek farklı şekillerde bize yansıtabilmektedir. Bunlardan birisi de sıvı eksikliğinden kaynaklanan kabızlık rahatsızlığıdır. Eğer ki kabızlık birkaç ay veya birkaç ayı geçkin şekilde uzun süre devam ediyorsa mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz. Öyle ki kabızlık gibi görünen bazı durumlarda, Kolon Kanseri ya da Rektum Kanseri‘ne rastlanabilmektedir. Tabi ki bu durum az önce belirtmiş olduğumuz, uzun süren kabızlıklarda ihtimaller arasında yer almaktadır.

Kabızlığın diğer bir nedeni ise vücudumuzun alışmış olduğu davranışları değiştirmemizdir. Ancak bu gibi durumlarda kabızlık kısa süreli ve geçicidir. Örneğin; her zaman yemeklerinde sıvı türü yiyecekler yiyen kişiler, bir nedenden dolayı yemeklerinde sıvı türü yiyecekler tüketmediği zamanlarda kabızlığa sıkça rastlanılmaktadır. Kabızlığın nedenleri arasında doğuştan gelen sindirim bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıklar da yer almaktadır.

Kabızlığa Neler İyi Gelir?

Yaşamı çekilmez bir hale getiren kabızlıktan kurtulmak için ilk olarak; bolca sıvı tüketin ve mutlaka düzenli beslenmeye özen gösterin. İşinizde çalışırken hareketsiz kalmayın ve molalarınızı, iş çıkışlarınızı hareket ederek değerlendirin. Molalarda kısa süreli yürüyüşler yaparak, iş çıkışlarında da evinize aracınızla gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih edin.

Kabızlığa iyi gelmesi adına bol bol su için, ancak gerektiğinden fazla su içerek midenizi daha da rahatsız etmeyin. Kabızlık yaşıyorsanız; asitli içeceklerden, kızartmalardan, kırmızı ve beyaz etten, hazır gıdalardan ve aşırı şekerli yiyeceklerden bir süre uzak durmalısınız. Bunlara ek olarak probiyotik yoğurtlarında kabızlığa karşı etkili olduğu bilinmekte ve uzmanların Sağlık Önerileri listesinde yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Horlamanın Nedenleri ve Horlama Tedavisi başlıklı makalemizde horlamanın nedenleri, horlama belirtileri ve horlama tedavisi hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar