Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Kadınlarda saç dökülmesi genellikle erkeklerde görülen saç dökülmesine oranla daha az rastlanır bir durumdur. Fakat kadınlar için en can sıkıcı sorunlardan birisi de saç dökülmesidir. Çoğu zaman eşinizin, annenizin ya da kız kardeşinizin dökülen saçlarını sağdan soldan topladığına şahit olmuşsunuzdur. Kısacası kadınlarında saçları dökülür ancak erkekler gibi değil. Kadınlarda, erkeklerde ki gibi kellik sorunu görülmez ancak; kadınlarda ki saç dökülmesi tedavi edilmediği takdirde saçlarda seyrelmeler meydana gelir ve bu durum kişi için can sıkıcı bir hal alır. Yazımızın devamında kadınların saçlarının neden döküldüğü ve bu saç dökülmelerinin nasıl önlenebileceği hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

Kadınlarda saç dökülmesi tek sebebe bağlı olarak gerçekleşmez. Kadınlarda ki saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Ancak kadınlarda en yaygın olarak görülen sebeplerden birisi Anemi yani kansızlıktır. Bunun yanı sıra Menopoz, Demir eksikliği, Ani zayıflama (şok) diyetleri, Tiroit bezlerinde yaşanan sorunlar,  B12 vitamini eksikliği gibi etmenlerde kadınlarda saç dökülmesine sebep olur. Ayrıca bazı kadınlarda hamilelik döneminde saçlarının döküldüğü görülmektedir. Ayrıca doğum kontrol haplarının da kadınlarda saç dökülmelerine sebep olduğu bilinmektedir.

Dogum kontrol hapi
Doğum kontrol hapları saç dökülmelerine neden olmaktadır.

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin diğer bir sebebi ise tıpkı erkeklerde ki gibi genetik nedenlerden dolayı Anne ya da Babadan saç dökülmesi geçebilmektedir. Ayrıca stres, sağlıklı olmayan saç bakım ürünleri, sıkı ve gergin şekilde saçların örülmesi ve saç derisinde meydana gelen hastalıklarda saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Ayrıca kadınlarda yaşlılıktan dolayı da saç dökülmeleri görülebilmektedir. Sağlık Önerileri sitemizde yer alan Saç Dökülmesinin Nedenleri başlıklı makalemizde, kadınlarda ve erkeklerde görülen saç dökülmesinin nedenleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kadınlarda ki saç dökülmesi erkeklerdeki gibi gerçekleşmediği için önerilerde kısıtlı olamıyor. Saç dökülmesi yaşayan kadınlar çevrelerinden gelen tavsiyeleri bir kenara bırakarak, zaman kaybetmeden uzman dermatoloğa görünmelidir. Uzman hekim tarafından gerekli test ve kontroller yapıldıktan sonra, gerekli tedavi ve öneriler doktor tarafından kişiye aktarılacaktır.

Saçlarınız dökülmeye başlamadan önce, saçlarınızın dökülmesini önlemek için bazı bireysel önlemler alabilirsiniz. Öncelikle beslenmenize mutlaka dikkat etmelisiniz. Bunun dışında stresten olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız. Stresten uzak durmak sadece saçlarınız için değil, vücudunuzun geneli için yapacağınız en iyi korunma olacaktır. (Stresten Kurtulmanın Yolları başlıklı makalemizi buradan okuyabilirsiniz.)

Saçlarınız için kullandığınız saç bakım ürünlerine mutlaka dikkat edin. Özellikle saç boyası kullanan kadınlar, bu ve buna benzer ürünleri alırken içerisinde ”SLS” yani Sodyum Lauryl Sülfat içermeyen ürünler kullanmaya özen göstermelidir. Ayrıca hızlı bir şekilde kilo vermek amacıyla şok diyetler yapmaktan kaçının. Çünkü ani kilo kayıplarıda kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Son olarak ise saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin ve hiçbir zaman aşırıya kaçmayın.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesini Önlemek İçin 7 Basit Öneri başlıklı makalemizde, saç dökülmesini önlemek için sağlık önerileri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar