Kuru Kayısının Faydaları

Kuru Kayısının Faydaları

Bu makalemizde sizlere kuru kayısının faydaları‘ndan bahsedeceğiz. Kurutulmuş diğer meyveler gibi kuru kayısıda vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Kuru kayısının içerisinde C, A, K vitaminleri, karoten, demir ve potasyum gibi yararlı minareller ağırlıklı olarak bulunmaktadır. Kuru kayısının faydaları çok fazladır. 3 adet kurutulmuş kayısı yemek 50 kalori enerjiye eş değerdir. Kurutulmuş meyveler uzun süre kullanılmaya uygun oldukları için, günümüzde bu meyveleri her mevsim temin etmek mümkündür.

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kuru kayısının içerisinde birçok faydalı lif vardır, bu liflerden en önemlisi pektin lifidir. Pektin lifleri kanser ve diyabet hastalıkları için son derece faydalıdır. Bu lifler sindirim borusunda bulunan yağ asitlerine karışırlar ve onları yok ederek kandaki kötü kolesterol seviyesi düşürürler.

Kuru kayısının içeriğinde adeta bir potasyum deposu vardır. Kuru kayısıda bulunan bu potasyum miktarı, taze kayısıda bulunan potasyum miktarından daha fazladır. Potasyum, vücudumuzda olması gereken en önemli maddelerden biridir. Potasyum, kalp sağlığımızı ve kan basıncımızı normal seviyelerde tutması açısından çok önemlidir. Potasyum kalp aktivitesi, kas yapısı ve vücudun doğal gelişimi için olmazsa olmazdır.

Kuru kayısının içerisinde bol miktarda demir vardır. Kuru kayısının içerisinde bulunan demir, kan azlığının önüne geçer ve sinir sistemini güçlendirir. Kayısıda bulunan A vitamini, yağlarda çözünen vitaminlerdendir ve antioksidan olarak sayılır. A vitamini görme yeteneğini güçlendirir, hücrelerin faaliyetini düzenler, kemikleri dayanıklı hale getirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kayısıda yer alan C vitamini, en yararlı antioksidanlardan biri olarak kabul edilir. Bu vitamin diş, kemik ve cilt sağlığı için çok önemlidir.

Kuru kayısının içerdiği K vitamini, kanın normal pıhtılaşmasına yardım ederek kanamaları önler. Gün içerisinde bir avuç kuru kayısı yemek, vücudumuza 4 mikrogram K vitaminini sağlar. Ayrıca kuru kayısı, kabızlığa karşıda çok etkilidir. Gün içerisinde 6-8 adet kuru kayısı yemek kabızlığa birebirdir. Bu meyve kurusu, kanser hastalığı ile mücadelede de çok faydalıdır ve kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Kuru kayısının içerdiği kalsiyum kemikleri besler, kemik erimesini önler ve cildi güzelleştirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar