Obezite Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite günümüzde çok yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan birisidir. Ayrıca birçok hastalığa neden olan çok sinsi bir rahatsızlıktır. Bu tehlikeli rahatsızlık kişilerin yaşamlarını ve hayatlarını ciddi derecede olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle obeziteye sahip olan kişiler mutlaka kendinlerine dikkat etmeli ve uzman bir destek almalıdır. Sağlık önerileri olarak bu yazımızın devamında Obezite hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Obezite Nedir?

Obezite kişinin cinsiyetine, yaşına ve boyuna göre olması gereken kilonun çok üstünde kiloya sahip olmasıdır. Halk arasında aşırı şişmanlık olarakta bilinmektedir.  Ancak tıp dünyasında bu durum Obezite olarak adlandırılmaktadır. Obeziteye sahip olan kişilere ise Obez denilmektedir. “Obeziite” kelimesinin diğer bir anlamı ise vücutta olması gerekenden daha fazla vücut yağının bulunmasıdır. Vücudumuzda bulunan bu fazla yağların (kiloların) hesaplaması çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Hesaplamanızı aşağıda yer alan hesaplama formülünü kullanarak yapabilirsiniz. Kısaca vücut kitle indeksinin hesaplanması (VKİ) vücut ağırlığınız ile boyunuzun karşılaştırılmasıdır.

Vücut kitle indeksi ; kişinin kg olarak vücut ağırlığının, cm olarak boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Vücut kitle indeksinin en basit şekliyle formülü ise şu şekildedir:

obezite, vucut kitle indeksi hesaplama

Kişinin vücut kitle indeksinin (VKİ) 30 yada daha üstünde olduğu durumlarda kişilere obezite teşhisi konulur.

Obezite, Vücut kitle indeksi (vki)

BMI‘niz (vücut kitle indeksiniz) 25 ila 29,9 ise, aşırı kilolusunuz ancak obez değilsiniz . Vücut kitle indeksi 30 ya da daha fazla olan kişiler ise obez aralığındadır.

Obezite, Sağlığınızı Nasıl Etkileyebilir?

Obezite birçok hastalığa neden olan çok sinsi bir rahatsızlıktır. Bu nedenle fazla kiloları olan kişiler hızlı ve sağlıklı bir şekilde fazla kilolarından kurtulmalıdır. Aksi taktirde Obezitenin neden olduğu hastalıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Obezitenin neden olduğu bazı hastalıklar ise şunlardır:

  • Yüksek Tansiyon
  • Kalp Rahatsızlıkları
  • İnme
  • Tip 2 Diyabet
  • Yüksek Kolesterol
  • Eklem Sorunları
  • Uyku Apnesi
  • Safra Taşları
  • Yürüme Zorluğu
  • Nefes Darlığı

Obezite Tedavisi

Obeziteye (aşırı kilolara) sahipseniz asla üzülmeyin. Çünkü Obezite en kolay tedavi edilebilen rahatsızlıklardan birisidir. Obez bir kişiyseniz ilk olarak alanında uzman bir doktora başvurarak, obezitenin neden kaynaklandığı öğrenilmelidir. Bunun ardından doktorunuz tarafından aşırı kilolarınızdan kurtulmak için uygulamanız gereken en doğru adımlar ile obezite tedavisi gerçekleştirilecektir. Doktorunuzun göstermiş olduğu bu adımlar sayesinde vereceğiniz çok az kilo bile, hem sağlığınız için hemde kendinizi nasıl hissedeceğiniz açısından eskiye nazaran çok büyük bir fark yaratacaktır. Zamanla verdiğiniz kilolar kendinizi daha iyi hissetmenize ve kendinize olan özgüveninizin artmasına neden olacaktır.

Kilo verme (Diyet) programına başlamaya hazırsanız , doktorunuzdan kişisel hedefler belirlemenize yardımcı olması için yardım isteyin. Ayrıca size ipuçları verebilecek ve hedeflerinize en sağlıklı ve en hızlı şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilecek alanında uzman kişilere başvurun. Örneğin, alanında uzman bir beslenme uzmanı kilo verme sürecinizde vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri alabilmeniz için size sağlıklı bir diyet menüsü hazırlamanızda yardımcı olabilir, Sağlık Önerileri verebilir. Ayrıca bir fizyoterapist veya bir spor eğitmeninden destek almanız daha fazla hareket etmenize ve bu sayede vücudunuzdaki yağların sağlıklı bir şekilde eritilmesine yardımcı olabilir ve Obezite‘den kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Tırnaklar İçin Altın Değerinde 10 İpucu başlıklı makalemizde, sağlıklı tırnaklar için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar