Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi günümüzde erkeklerin ve kadınların yaklaşık olarak üçte birinde görülmektedir. Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni vardır ancak; en yaygın nedeni hastalıklar ve uygun olmayan saç bakımıdır. Saçları taradıktan sonra veya uykudan uyandıktan sonra yastıkta büyük miktarda saç döküldüğünü fark eden kişiler uzman bir dermatoloğa görünmelidirler. Bu tür saç dökülmeleri doğru tanı ile günümüzde tedavi edilebilmektedir. Uzman kaynaklardan yararlanarak hazırladığımız bu makalemizin devamında saç dökülmesinin nedenleri‘ne yer vereceğiz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Makalemize devam etmeden önce en başta saç dökülmesinin birçok nedeninin olduğunu, saç bakımı ürünlerinin yanlış ve aşırı kullanımının da saç dökülmelerine neden olabileceğini bilmelisiniz.

Hastalıklar: Şeker hastalığı ve tiroit rahatsızlıkları gibi hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir. Tiroid hastalığına bağlı saç dökülmesi uygun tedaviyle giderilebilir.

Yetersiz Beslenme: Öğünlerinizde yetersiz protein veya demir bulundurmanız veya diğer yollarla zayıf beslenmeniz saç dökülmesine uğramanıza neden olabilir. Bu gibi durumlar da, yeterli miktarda protein tüketerek ve sağlıklı beslenerek saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Demir Eksikliği: Demir eksikliği zaman zaman saç dökülmesine neden olur. Bazı insanlar diyetlerinde yeterli miktarda demir içermezler veya demirleri tamamen emmeyebilirler. Adet düzeyi yüksek kadınlar demir eksikliği gelişebilir. Düşük demir laboratuvar testleri ile tespit edilebilir ve demir hapları kullanarak düzeltilebilir.

Yetersiz Temizlik ve Bakımsız Saçlar: Yetersiz temizlikten ve bakımsızlıktan dolayı saçlar yağlanarak saç dökülmelerine neden olmaktadır.

 

Uygun Olmayan Kozmetik Kullanımı ve Saç Bakımı: Birçok erkek veya kadın, saçlarında boyalar, ağartıcılar, ve düzleştiriciler gibi kimyasal maddeler işlemler uygulamaktadır. Bu işlemler, doğru yapıldığında nadiren saçlara zarar vermektedir. Eğerki bu kimyasal maddelerden herhangi biri çok sık kullanılırsa, saçlar zayıflayabilir ve kopabilir. Saçlara sürülen jole ve şekillendirici gibi solüsyonlar saçlarda çok uzun süre bırakılırsa ve aynı gün içerisinde saçlara iki işlem yapılırsa ya da ağartılmış saçlara ağartma uygulanırsa saçlar kopabilir ve dökülebilir. Saçlar dökülüyorsa veya kırılıyorsa, saçlarda kullanılan kimyasal maddelerin kullanımına bir süreliğine ara verilmelidir.

Genetik Faktörler: Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biriside genetik faktörlerdir. Anne ve babada görülen saç dökülmesi genler aracılığı ile çocuklara da ulaşarak saç dökülmelerine neden olmaktadır.

İlaç Kullanımı: Depresyon, kalp sorunları ve yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar yan etkilerinin sebebi ile saç dökülmelerine neden olabilir. Doğum kontrol haplarının kullanılması da bazı kadınlarda saç dökülmelerine neden olabilir.

Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapları kullanırken saçları dökülen kadınlarda genellikle saç dökülmesi kalıtsaldır. Doğum kontrol hapı kullanırken saç dökülmesi veya incelmesi meydana gelirse, başka bir doğum kontrol hapına geçiş konusunda uzman bir jinekoloğa danışabilir. Bir kadın doğum kontrol hapı kullanımını bıraktığında, saçlarının iki veya üç ay sonra dökülmeye başladığını fark edebilir. Bu, genellikle ilacın bırakılmasından sonra altı ay devam edebilir. Bu saç dökülmesi bir bebeğin doğumundan sonra yaşadığı saç dökülmesine benzemektedir.

Doğum: Hamilelik döneminde kadınların saçları normal bir insandan daha fazla büyür. Hamile kadınlar bebeğini doğurduktan sonra, saç döngüsü dinlenme evresine girer. İki veya üç ay içerisinde, çok miktarda saçın döküldüğünü fark edecektir. Bu saç dökülmesi bir ila altı ay kadar sürebilir, bu saç dökülmeleri zamanla tamamen çözülecektir.

Yağlı Yiyecekler: Yağlı yiyecekler saçların yağlanmasına neden olacaktır ve saçlarda ki bu yağlanma zamanla saçların dökülmesine sebep olacaktır. Fazla miktarlarda yağlı yiyecek tüketimi saç sağlığınız için çok zararlıdır. Bu nedenle yağlı yiyeceklerden mükün olduğunca uzak durmalısınız.

Bebeklik : Yenidoğan bebeklerde, ilk birkaç ay boyunca saç dökülmesi görülebilir. Bu saç dökülmeleri normaldir. Bu saç dökülmelerinin sonunda, bebekler daha kalıcı ve gür saçlara sahip olmaktadırlar.

Stres: Stresin birçok hastalığın başlıca nedeni olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Saç dökülmesinin başlıca nedenlerinin birisi de strestir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar