Sağlıklı Tırnaklar İçin Altın Değerinde 10 İpucu

Sağlıklı Tırnaklar İçin Altın Değerinde 10 İpucu

Sağlıklı tırnaklar vücudumuzun sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Eller gün içerisinde sıksık sıcak ve soğuk su ile temas etmekte, hatta kimyasal maddelere maruz kalmaktadır. Bunların sonucu olarakta ellerimizin en zayıf bölgesi olan tırnaklar aşınmakta ve zarar görmektedir.

Ancak aşağıda yer verdiğimiz birkaç kolay yöntemi izleyerek tırnaklarınızı sağlıklı tutulabilir, aşınma ve yıpranmalarını en aza indirilebilirsiniz. Bu yazımızın devamında sağlıklı tırnaklar için yapılması gerekenler yer alacaktır.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı tırnaklar sağlıklı vücudun göstergesidir. Ama bazı durumlarda tırnaklar kaza ile kırılabilir veya kararabilir. Bu gibi durumlar vücudun sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Ancak; vücudumuzdaki besin eksikliklerinin sonucunda tırnaklarımızda değişiklikler meydana gelir ve tırnaklardaki bu beklenmedik değişiklikler mantar enfeksiyonu, böbrek rahatsızlıkları ve hatta kanser rahatsızlığının habercisi (belirtisi) olabilmektedir. Tırnaklardaki bu değişimlerin hangi hastalıkların habercisi olduğunu, Tırnaklardaki Değişimler Hangi Hastalıkların Habercisidir başlıklı makalemizden okuyabilirsiniz.

  1. 1. Ev işlerinde eldiven kullanın

Kimyasal maddeler, sabun gibi aşındırıcı ürünler kullanırken ve bulaşık yıkarken mutlaka lastik (sıvı geçirmez) eldiven kullanın. Bunu yapmak tırnaklarınızın aşınmasını, tahriş olmasını ve incelmesini önleyecektir. Ayrıca bahçe işlerinizde de eldiven kullanımı tırnaklarınızın sağlığı için çok önemlidir.

  1. 2. Tırnaklarınızı nemlendirin

Tıpkı cildimizin nemlendiriciye ihtiyacı olduğu gibi tırnaklarımızında nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Bu nedenle ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirici kullanın. Ayrıca ojenin tırnaklardan çıkarılmasından sonra mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.

  1. 3. Aseton kullanmaktan kaçının

Aseton gibi diğer kimyasal ürünler, tırnaklardaki ojeleri ve parlatıcı ürünleri hızlı bir şekilde çıkarabilirler ancak; bu uygulamalar tırnaklarınıza ciddi anlamda zarar verir. Tırnaklarınızda ki ojeleri ve parlatıcıları temizlemek için asetondan daha zararsız bir temizleyici olarak asetat bazlı temizleyiciler kullanılmalıdır.

  1. 4. Krem kullanın

Geceleri yatmadan önce, el kremi ve vazelin gibi nemlendirici ürünler kullanarak ellerinizi yıkamadan uyuyun ve sabah kalktığınızda ellerinizi yıkayın ve zamanla tırnaklarınızda ki değişimleri gözlemleyin. Ayrıca geceleri yatarken E vitamini içeren bitkisel yağlar kullanın, bu tür yağlar tırnaklarınızın sağlığı için çok önemli ürünlerdir. Örneğin yatmadan önce Zeytinyağı kullanabilirsiniz. Zeytinyağı kullanımı tırnaklarınız besleyerek tırnaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

  1. 5. Düzenli olarak Meyve ve sebze tüketin

Vücudumuz, sağlığını koruyabilmek için besin ve mineral dengesine ihtiyaç duyar. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bu besinler, meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle meyve ve sebzeler gün içerisinde öğünlerde ve zayıflama diyetlerinin içinde mutlaka yer almalıdır. Öğünlerinizde A, E vitamini ve Biotin içeren besinler tüketmeye özen gösterin. Bu vitamin ve mineraller günde bir bardak süt ve günde bir tane haşlanmış yumurta ile rahatlıkla karşılanabilmektedir.

  1. 6. Tırnaklarınızı kısa tutun

Tırnaklarınız kırılgan veya zayıfsa, onları uzatmamalısınız, aksi taktirde; tırnaklarınız kolaylıkla kırılabilir ve aşınabilir. Tırnaklarınızı kısa tutmak, zamanla tırnaklarınızı sağlamlaştıracak ve onları güçlendirecektir.

  1. 7. Bol miktarda su için

Tırnaklarda vücudumuzun bir parçasıdır, vücudumuzda yer alan tüm organlar gibi tırnaklarda suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle; tırnaklarımızın ihtiyacı olan suyu karşılamak için gün içerisinde bol miktarda su için. Böylelikle tırnaklarınızın sağlığını koruyarak kısa zamanda sağlıklı tırnaklar’a sahip olursunuz.

  1. 8. Ellerinizi iyice kurulayın

Gün içerisinde ellerinizin ve tırnaklarınızın su ile temas etmesinden kaçınılması oldukça zordur. Ancak; elleriniz ve tırnaklarınız su ile temas ettiğinde çok iyi bir şekilde kurulanmalıdır. Ellerinizi iyice kuruladıktan sonra, ellerinize nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Vermiş olduğumuz bu Sağlık Önerileri‘ne günlük yaşamınızda uygularsanız. Kısa bir süre içerisinde tırnaklarınızda meydana gelen değişimleri göreceksiniz ve zamanla sağlıklı tırnaklar‘a sahip olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler başlıklı makalemizde, hamilelik döneminde anne adayının tüketmesi gereken besinlere ve tüketmemesi gerekenler hakkında bilgilere yer verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar